Decizia lovește o companie născută din Volvo, dar controlată de grupul chinez Geely. Miza depășește vânzările de mașini electrice și ajunge în zona datelor, camerelor și sistemelor GPS. Autoritățile americane încearcă să limiteze riscurile legate de software-ul provenit din China. Pentru Polestar, efectul imediat este retragerea treptată din Statele Unite.
Polestar va ieși de pe piața americană
Polestar, marca de automobile electrice deținută majoritar de chinezi și desprinsă din Volvo, va ieși de pe piața din SUA după ce Departamentul Comerțului a interzis companiei să vândă mașini noi în țară.
Decizia reprezintă prima victimă majoră a unei reguli americane care interzice software-ul chinezesc în vehiculele noi conectate la internet, o măsură menită să împiedice exploatarea camerelor și a sistemelor de localizare GPS din mașini de către adversari străini.
Polestar, controlată de gigantul auto chinez Zhejiang Geely Holding Group, ceruse autorizație de la Departamentul Comerțului pentru a continua să vândă vehicule, printr-o procedură prevăzută în regulă, a transmis joi compania. Guvernul a respins însă cererea, a spus compania.
Polestar va continua să vândă stocul rămas de vehicule în SUA și va oferi acces la centre de service pentru reparații, a transmis compania. Departamentul Comerțului nu a răspuns imediat unei solicitări de comentarii.
Software-ul chinezesc devine o problemă pentru industria auto
Dezvoltată în perioada administrației Biden, regula privind „vehiculele conectate” a urmărit să restricționeze importul sau vânzarea vehiculelor cu hardware și software legate de China, invocând preocupări de securitate națională.
Constructorii auto au avut termen până în luna martie a acestui an să certifice în fața guvernului american că produsele lor nu conțin cod scris în China sau de o companie chineză. În caz contrar, puteau cere autorizație pentru a continua vânzările de vehicule începând cu anul de model 2027.
Volvo, deținută de asemenea majoritar de Geely, a primit în luna mai autorizație pentru a continua să opereze în SUA. La acel moment, Volvo a notat că procesul de obținere a unei autorizații se desfășoară „de la caz la caz”, iar aprobarea a urmat unor discuții între oficialii americani și constructorul auto privind tehnologia Volvo și securitatea datelor.
Decizia de a respinge cererea Polestar marchează cea mai recentă mișcare a guvernului american către interzicerea vânzării în SUA a mașinilor deținute de chinezi. În ultimele săptămâni, legislatorii au propus acte normative care să interzică producătorilor auto chinezi chiar și construirea de vehicule în țară.
Polestar spera să obțină o derogare
Oficialii de la Polestar au precizat a spus că anticipa că mașinile din SUA vor respecta regula Departamentului Comerțului. Directorul general al Polestar, Michael Lohscheller, a declarat într-un interviu recent că firma se afla „într-un dialog bun cu autoritățile” pentru obținerea unei derogări. „SUA sunt importante pentru că, evident, reprezintă o piață mare”, a spus el.
Polestar, inițial divizia de performanță și sporturi cu motor a Volvo, a devenit un brand de sine stătător în 2017. A fost desprinsă ca firmă separată în 2021 și s-a listat printr-o companie de achiziții cu scop special. La acel moment, industria auto globală era prinsă într-o manie a vehiculelor electrice, în timp ce producătorii tradiționali și noii veniți încercau să egaleze prețul foarte ridicat al acțiunilor Tesla. Polestar a debutat cu modelul Polestar 1, un coupe hibrid în ediție limitată, cu un preț de 156.000 de dolari, și cu Polestar 2, un sedan electric sportiv produs în China, care a fost unul dintre primii rivali ai Tesla Model 3.
Polestar își îndreaptă atenția spre Europa
Dar marca a avut dificultăți din cauza unei game reduse, mai ales în SUA, unde cumpărătorii se orientează în principal către SUV-uri și camionete. Acțiunile brandului se tranzacționează în prezent la 19,22 dolari pe acțiune, în scădere cu 96% față de maximul istoric de închidere, de 459,90 dolari, atins în noiembrie 2021.
Legăturile chineze ale Polestar s-au dovedit, de asemenea, dificile. Tarifele dure impuse mașinilor chineze atât de administrația Biden, cât și de administrația Trump, au dus la retragerea treptată a Polestar 2 din SUA. În prezent, marca vinde SUV-ul Polestar 3, construit în Carolina de Sud într-o fabrică Volvo, și SUV-ul Polestar 4, importat din Coreea de Sud.
Polestar a spus că se va concentra acum pe consolidarea afacerii din Europa, care reprezintă aproximativ 80% din vânzările sale globale totale. „Industria auto intră într-o nouă etapă, bazată pe dinamici regionale”, a declarat Lohscheller, potrivit WSJ.
