Proiectul SMR de 462 MW de la Doicești ajunge din nou pe masa acționarilor. Nuclearelectrica analizează schimbarea strategiei 

Proiectul SMR de 462 MW de la Doicești ajunge din nou pe masa acționarilor. Nuclearelectrica analizează schimbarea strategiei  Proiectul SMR de la Doicești ajunge din nou pe masa acționarilor Sursă foto: Ministerul Energiei
Nuclearelectrica va discuta în următoarea Adunare Generală a Acționarilor o posibilă actualizare a strategiei pentru proiectul reactoarelor modulare mici de la Doicești.

Decizia vine după ce calendarul proiectului s-a schimbat semnificativ față de planul inițial, iar costurile și finanțarea au devenit teme centrale în discuția publică.

Strategia SMR ar putea fi reevaluată

Consiliul de Administrație al Nuclearelectrica a completat ordinea de zi a Adunării Generale Ordinare și Extraordinare a Acționarilor, convocată pentru 15, respectiv 21 iulie. Printre punctele introduse se află aprobarea inițierii unor demersuri de evaluare a oportunității privind actualizarea strategiei de implementare a proiectului reactoarelor modulare mici.

Strategia actuală a fost aprobată în septembrie 2022 și vizează proiectul centralei nucleare SMR de la Doicești, județul Dâmbovița, pe amplasamentul fostei termocentrale pe cărbune. În aceeași ședință, acționarii vor primi și o informare privind stadiul activităților pentru îndeplinirea condițiilor asociate deciziei finale de investiție în proiectul SMR. Termenul de implementare menționat în raport este luna iunie 2026.

Proiectul este dezvoltat prin RoPower Nuclear, companie deținută în părți egale de Nuclearelectrica și Nova Power&Gas, parte a grupului E-INFRA. Centrala ar urma să folosească tehnologia reactoarelor modulare mici dezvoltate de compania americană NuScale.

Calendarul inițial nu mai corespunde noilor termene

Planul aprobat în 2022 prevedea construirea centralei în perioada 2026-2029. Punerea în funcțiune era estimată pentru 2029, iar exploatarea comercială urma să înceapă cel târziu în 2030. Între timp, calendarul proiectului a fost modificat, iar decizia finală condiționată de investiție aprobată în februarie 2026 indică un termen mai îndepărtat. Primul modul SMR ar urma să intre în operare comercială în iulie 2033. Întreaga centrală de la Doicești, cu o capacitate de 462 MW, ar urma să fie operațională comercial în decembrie 2034.

Diferența dintre calendarul inițial și noile termene explică introducerea pe ordinea de zi a unei posibile actualizări a strategiei. În plus, strategia din 2022 prevedea atragerea de noi investitori în compania de proiect, obiectiv care nu a fost atins până acum.

RoPower Nuclear a anunțat recent sprijin de principiu din partea unor instituții financiare susținute de guvernul Statelor Unite. Exim Bank US analizează instrumente de finanțare de aproximativ 5,6 miliarde de dolari, iar DFC a transmis o scrisoare de intenție pentru o finanțare de până la 2 miliarde de dolari.

Fezabilitatea proiectului rămâne principala întrebare

Proiectul SMR de la Doicești a intrat în atenția publică după criticile formulate de Ilie Bolojan, premier interimar și ministru interimar al Energiei. Ministerul Energiei controlează peste 82% din capitalul Nuclearelectrica, astfel că poziția statului este decisivă în AGA. Bolojan a afirmat că proiectul ridică probleme de fezabilitate, în special din cauza costurilor și a prețului estimat pentru energia produsă. El a spus că analiza arată un preț de vânzare mai mare decât cel de piață, ceea ce pune sub semnul întrebării rentabilitatea investiției, potrivit BVB.

„Avem nevoie de câteva miliarde de euro investiție, pe care nu-i avem, iar analiza prețului de vânzare a energiei electrice produse în acest posibil reactor arată că ar fi un preț mai mare decât cel de piață”, a declarat Bolojan. Premierul interimar a mai spus că partenerii americani trebuie informați corect dacă proiectul are probleme. El a susținut că o astfel de discuție trebuie purtată înainte ca proiectul să fie menținut la un nivel ridicat pe agenda relațiilor bilaterale.

Nuclearelectrica are în paralel proiecte majore la Cernavodă. Compania pregătește retehnologizarea Unității 1 și dezvoltarea Unităților 3 și 4, considerate de Bolojan investiții mai fezabile, deoarece se bazează pe o tehnologie deja operată în România. Decizia din AGA nu înseamnă oprirea proiectului de la Doicești. Ea deschide însă procedura prin care Nuclearelectrica poate analiza dacă strategia aprobată în 2022 mai corespunde condițiilor actuale de finanțare, calendar și rentabilitate.

0 comentarii