Deficitul bugetar a scăzut la 1,75% din PIB. S-a redus la aproape jumătate față de anul trecut

Deficitul bugetar a scăzut la 1,75% din PIB. S-a redus la aproape jumătate față de anul trecut Deficitul bugetar a scăzut la 1,75% din PIB. Sursa foto (pixabay)
Ministerul Finanțelor a publicat joi execuția bugetară la 31 mai 2026. Execuția bugetului general consolidat s-a încheiat cu un deficit de 35,94 miliarde lei, respectiv 1,75% din PIB, comparativ cu 64,23 miliarde lei (3,35% din PIB) în aceeași perioadă a anului 2025.

Investițiile publice au crescut cu peste 4 miliarde de lei față de anul trecut, ajungând la 44,73 miliarde de lei.

În primele cinci luni ale anului, veniturile totale au însumat 279,49 miliarde lei. Se constată astfel o creștere de 9,2% față de aceeași perioadă din 2025. Exprimate ca pondere în PIB, veniturile au avansat cu 0,24 puncte procentuale. Acestea sunt susținute în principal de veniturile fiscale: TVA, impozit pe salarii și venit și impozite și taxe pe proprietate.

Încasări de 29, 22 miliarde lei din impozitul pe salarii

Impozitul pe salarii și venit a generat încasări de 29,22 miliarde lei, o creștere de 13,7%. Această dinamică a fost susținută de avansul semnificativ al impozitului pe dividende (+40,9%). Totodată, o evoluție semnificativă a fost înregistrată și în cazul încasărilor aferente Declarației unice (22,8%). Avansul veniturilor din impozitul pe salarii (+6,4%) a fost influențat de efectul de bază generat de eliminarea facilităților fiscale în sectoarele construcții, agricultură, industria alimentară și IT.

„În perioada următoare urmează însă o etapă critică. Discuțiile cu agențiile internaționale de rating, înaintea noilor rapoarte de evaluare a țării. În astfel de momente, credibilitatea nu se construieşte prin declarații. Ci prin rezultate, consecvență și capacitatea de a demonstra că menținem direcția asumată. Evoluțiile din execuția bugetară actuală vor contribui cu siguranță la acest efort și vor susține argumentele noastre privind capacitatea de a continua consolidarea fiscală”, a transmis Alexandru Nazare, Ministrul Finanțelor.

Nazare a subliniat că rezultatele bune nu sunt un motiv de relaxare și a enumerat prioritățile care trebuie menținute indiferent de context: „Alături de menținerea direcției de reducere a deficitului, un set de obiective esențiale trebuie să rămână constante, pentru sănătatea finanțelor publice. Adică investițiile, absorbția fondurilor europene, implementarea PNRR, operaționalizarea SAFE, aderarea la OCDE și continuarea parcursului către zona euro. Acestea nu sunt obiective individuale sau politice. Sunt obiective strategice ale României”.

Cheltuielile de personal, în scădere cu 2,9 miliarde lei

Cheltuielile totale ale bugetului general consolidat au însumat 315,43 miliarde lei. Cifra este în scădere nominală cu 1,5% față de aceeași perioadă a anului trecut. Ca pondere în PIB, acestea s-au redus de la 16,7% la 15,3%. Reprezentanții Ministerului Finanțelor semnalează că ajustarea s-a concentrat pe limitarea cheltuielilor curente, fără a afecta investițiile publice și proiectele finanțate din fonduri europene.

Cheltuielile de personal au fost de 68,17 miliarde lei, în scădere cu 2,9 miliarde lei față de primele cinci luni din 2025, ca urmare a limitării sporurilor și cheltuielilor salariale. În schimb, cheltuielile cu bunurile și serviciile au urcat cu 6,9%, până la 40,94 miliarde lei, creștere determinată de plăți mai mari în domeniul sănătății.

0 comentarii