Donald Trump amenință Europa cu tarife vamale de 100% pentru exporturile către SUA. Taxele digitale pentru giganții americani reaprind disputa comercială 

Donald Trump amenință Europa cu tarife vamale de 100% pentru exporturile către SUA. Taxele digitale pentru giganții americani reaprind disputa comercială  Trump
Președintele american a reluat presiunea asupra statelor care taxează serviciile digitale. Măsura ar lovi direct țările europene care vizează marile companii americane de tehnologie. Amenințarea apare într-un moment sensibil pentru relația comercială dintre SUA și Uniunea Europeană. Bruxellesul susține că are dreptul să își reglementeze propria economie.

Donald Trump a avertizat că poate impune tarife vamale dure împotriva țărilor care aplică taxe digitale. Disputa privește un subiect mai vechi dintre Washington și guvernele europene. Statele Unite consideră că taxele afectează în special companii precum Apple, Amazon și Meta. Uniunea Europeană transmite că va reacționa dacă măsurile americane vor fi puse în aplicare.

Trump amenință cu tarife de 100%

Președintele Donald Trump a amenințat vineri cu o taxă vamală de 100% asupra țărilor europene care impun taxe pe serviciile digitale corporațiilor americane. Într-o postare pe rețelele de socializare, președintele a declarat că „numeroase țări europene” discută sau „sunt aproape de a face efectiv acest lucru”.

„Vă rog să permiteți ca această declarație să servească drept exemplu pentru a demonstra că orice țară care impune o astfel de taxă va fi întâmpinată imediat cu un TARIF de 100% pentru toate bunurile trimise către Statele Unite ale Americii”, a spus Trump. „Acest TARIF va înlocui acordurile comerciale încheiate cu această țară, indiferent dacă sunt implementate, semnate sau nu. În plus, TARIFUL de 100% va fi impus imediat, dacă acestea vor continua.”

Taxele digitale vizează marile platforme americane

Taxele pe serviciile online sunt frecvent impuse pentru a combate influența externă a marilor companii tehnologice și vizează frecvent marile companii americane, precum Apple, Amazon și Meta.

Promisiunea lui Trump de a majora tarifele amenință să complice negocierile comerciale cu Uniunea Europeană. Amenințarea lui Trump vine la o zi după ce statele membre ale UE au aprobat un acord care ar reduce tarifele la bunurile industriale americane și la unele produse agricole. În schimb, SUA ar plafona majoritatea tarifelor la Uniunea Europeană la 15%.

Pe lângă taxele propuse, UE a implementat diverse măsuri menite să combată influența excesivă a marilor companii de tehnologie, cum ar fi Legea privind piețele digitale, care permite autorităților de reglementare să stabilească reguli stricte de funcționare și să amendeze platformele mari.

Bruxellesul își apără dreptul de reglementare

Într-o declarație, Comisia Europeană și-a apărat „dreptul suveran” de a-și reglementa propria activitate economică. „Măsurile unilaterale care vizează astfel de politici legitime sunt nejustificate. Dacă sunt aplicate, UE va reacționa rapid și decisiv pentru a-și apăra drepturile și autonomia de reglementare”, a precizat aceasta. „UE a susținut în mod constant o soluție globală pentru impozitarea echitabilă a economiei digitale, în conformitate cu concluziile miniștrilor de finanțe din G7. Aceasta rămâne calea noastră preferată și suntem pregătiți să ne angajăm constructiv pentru a ajunge acolo.”

Mai multe țări, inclusiv multe din afara Uniunii Europene, au impus, de asemenea, taxe asupra serviciilor digitale, iar administrația Trump a folosit în mod repetat amenințări tarifare pentru a le presa să își schimbe comportamentul, potrivit Politico.

Canada a retras taxa după presiunile venite din partea americanilor

Anul trecut, Canada și-a retras taxa pe serviciile digitale din cauza amenințărilor făcute de președinte. Și, mai recent, a semnalat că și-ar putea revizui decizia de a solicita giganților de streaming online să plătească 15% din veniturile lor canadiene pentru susținerea conținutului regional.

Trump a amenințat anterior că va lua măsuri împotriva țărilor care implementează taxe digitale, argumentând că acestea vizează în mod nedrept companiile de tehnologie din SUA. La începutul acestei săptămâni, guvernul britanic și-a apărat utilizarea unor astfel de taxe.

0 comentarii