Volvo Cars și Stellantis avertizează că industria auto europeană ar putea suporta costuri mai mari și piețe mai mici.
Acest risc apare dacă Bruxelles-ul merge prea departe cu planul de reducere a dependenței de tehnologia americană.
Håkan Samuelsson, directorul general al Volvo Cars, a declarat că „Europa ar fi singura care ar avea de pierdut” dacă UE ar impune restricții sau bariere pentru tehnologia din SUA. Directorul de tehnologie al Stellantis, Ned Curic, a afirmat că aceste măsuri „vor crește cheltuielile” industriei auto europene.
Avertismentele vin după ce Comisia Europeană a prezentat luna trecută un pachet privind suveranitatea tehnologică. Scopul pachetului este să reducă dependența de Big Tech prin susținerea dezvoltării tehnologice locale și prin introducerea unor cerințe în achizițiile publice digitale.
Cadru de certificare pe patru niveluri
Conform propunerilor actuale, oficialii europeni ar urma să utilizeze un cadru de certificare pe patru niveluri pentru a evalua tehnologia. Acesta ar clasifica tehnologiile în funcție de gradul de expunere la influență străină.
Deși pachetul nu merge până la a exclude explicit companiile americane din majoritatea licitațiilor publice și nici nu impune cerințe de suveranitate pentru companiile private, multe mari companii europene se tem că acesta le-ar putea afecta pe termen scurt. În special dacă agenda de suveranitate se extinde.
„Am saluta existența unor alternative europene la tehnologia americană. Dar acest lucru ar trebui realizat într-o piață liberă, cu concurență”, a declarat Samuelsson.
Comisia Europeană a transmis, ca răspuns la declarațiile executivilor, că „dimpotrivă, pachetul privind suveranitatea tehnologică va ajuta la deblocarea investițiilor, inovației și extinderii”. De asemenea, a mai menționat că „este vorba despre a ne asigura că suntem mai rezilienți. Însă, în același timp să rămânem deschiși către parteneri de încredere”.
Impulsul Europei pentru o mai mare suveranitate digitală a câștigat avânt în ultimele luni. Acest lucru este alimentat de îngrijorările legate de faptul că politica externă a președintelui american Donald Trump ar putea forța o „decuplare tehnologică”. Aceste temeri au fost amplificate săptămâna trecută, după ce SUA au blocat compania Anthropic să exporte modelele sale „Mythos” și „Fable”. Motivele pentru care s-a ajuns aici sunt legate de securitate națională.
Critici cu privire la schimbarea de ton a UE
Zach Meyers, de la think-tank-ul din Bruxelles Centre on Regulation in Europe, a declarat că „propunerea UE reprezintă o schimbare semnificativă de ton pentru Uniunea Europeană, care a continuat mult timp să își susțină reputația de «piață deschisă». Chiar și după ce SUA și China au abandonat normele comerțului internațional”.
Producătorii auto europeni se bazează în mare măsură pe cipuri, sisteme de inteligență artificială. Dar și pe servicii de cloud din SUA pentru alimentarea vehiculelor. Acest lucru vine în contextul restricțiilor privind utilizarea tehnologiilor chineze.
Industria trece, de asemenea, către așa-numitele „vehicule definite prin software”, în care sistemele informatice controlează totul.
Acestea gestionează de la baterii și performanța vehiculului până la funcțiile de siguranță. Și, în cele din urmă, capacitățile de conducere autonomă, potrivit Financial Times.